StarTech.com

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

Produkt ID: MCM1110SFP

  • Konvertera mellan en RJ45 Ethernet-kopparanslutning och en fiberoptisk anslutning för att förlänga nätverket kostnadseffektivt
  • Gigabit öppen SFP-port för att anpassa nätverkets förlängningsavstånd efter dina behov med i stort sett vilken MSA-kompatibel sändtagare som helst i multi- eller enkelläge
  • 10/100/1000 Mbps-kompatibel RJ45-port stöder auto-negotiation för att ansluta olika nätverkshastigheter och enheter till ett Gigabit-fiber nätverk
Visa mer
  • Kompakt fristående design och möjlighet till väggmontering för enkel och praktisk installation
  • Link Fault Pass (LFP) stöds
  • Hållbart metallhölje
  • Auto MDIX
  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning
  • 9K jumboram stöds
103,99 € EUR exkl. moms
129,99 € EUR inkl. moms
I lager hos partner:
Var kan jag köpa

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
IEEE 802.3z 1000BASE-LX
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Enkelläge
Kompatibla nätverk 10/100/1000 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 1 Gbps
Medeltid mellan fel (MTBF) > 50 000 timmar vid 25°C
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
1 - SFP-plats Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP-sändtagare som används (säljes separat)
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Fiberport länk/aktivitet
1 - Kopparport länk/aktivitet
1 - 1000 Mbps
Ström
Inspänning 100 - 240 AC
Inström 1 A
Kontakttyp N
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 5
Utspänning 5 DC
Utström 2 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Färg Brun
Kabinettyp Stål
Produktbredd 70 mm [2.8 in]
Produkthöjd 2.6 cm [1 in]
Produktlängd 95 mm [3.7 in]
Produktvikt 184 g [6.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 544 g [19.2 oz]
Package Height 68 mm [2.7 in]
Package Length 13.9 cm [5.5 in]
Package Width 28.4 cm [11.2 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
1 - Universell strömadapter (NA/EU/UK/AU)

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m
MCM1110MMLC
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

154,99 € exkl. moms
193,74 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps
ET91000SC2
Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

203,99 € exkl. moms
254,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps
ET91000SM402
Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40 km over Single Mode SC fiber

639,99 € exkl. moms
799,99 € inkl. moms
10/100 Mbps Ethernet Single Mode WDM Fiber Media Converter Kit (SC)
ET90110WDM2
10/100 Mbps Ethernet Single Mode WDM Fiber Media Converter Kit SC 20km

Convert and extend a 10/100 Mbps Ethernet connection up to 12.4 miles/20 km over a single mode SC fiber cable

489,99 € exkl. moms
612,49 € inkl. moms
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms

Tillbehör