StarTech.com

MSA Compliant SFP Transceiver Module - 1000BASE-SX

1000 Mbps (1 Gbps) | Multi Mode Fiber | LC | 550 m (1804 ft) | TAA | Lifetime Warranty

Produkt ID: SFPSXMM

  • StarTech.com SFP modules are backed by a lifetime warranty
  • Delivers reliable 1 GbE connections for 1000BASE-SX compliant networks
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
Visa mer
  • Complies with Multi-Source Agreement  (MSA) industry standards
  • Low power consumption of less than 1 W
95,99 € EUR exkl. moms
119,99 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-SX
Prestanda
DDM Nej
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 78,286 hours
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 85°F)
Luftfuktighet 5 till 95 % RH
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 40 g [1.4 oz]
Package Height 65 mm [2.6 in]
Package Length 11.5 cm [4.5 in]
Package Width 25 mm [1 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP Multimode LC Transceiver
Produktbredd 13 mm [0.5 in]
Produkthöjd 0.9 cm [0.4 in]
Produktlängd 55 mm [2.2 in]
Produktvikt 18 g [0.6 oz]

Certifikat

Tillbehör