StarTech.com

MSA-kompatibel sändarmodul - 1000BASE-BX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP1000BXUST

  • Ger tillförlitliga 1 GbE-anslutningar för 1000BASE-BX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Visa mer
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Kan hotswappas med fiberoptiska moduler
106,99 € EUR exkl. moms
133,74 € EUR inkl. moms

Överblick

SFP1000BXUST är en MSA-kompatibel, nedströms SFP-fibersändare som kan parkopplas med SFP1000BXDST från StarTech.com. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 1000BASE-BX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP-sändarmodulen ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.  

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1 310 nmTx/1 490 nmRx 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler

Utvidga nätverket till avlägsna platser

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-BX
WDM Nej
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Våglängd 1310nmTx/1490nmRx
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Ström
Strömförbrukning < 1 W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 14 mm [0.6 in]
Produkthöjd 13 mm [0.5 in]
Produktlängd 57 mm [2.2 in]
Produktvikt 19 g [0.7 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 48 g [1.7 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat