MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-BX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP1000BXUST

  • Ger tillförlitliga 1 GbE-anslutningar för 1000BASE-BX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€115,99 EUR excl. VAT
€144,99 EUR incl. VAT

SFP1000BXUST är en MSA-kompatibel, nedströms SFP-fibersändare som kan parkopplas med SFP1000BXDST från StarTech.com. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 1000BASE-BX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP-sändarmodulen ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.  

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1 310 nmTx/1 490 nmRx 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934143
  • UPC 065030873499

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning Package Length 11,6 cm [4,6 in]
Package Width 9,2 cm [3,6 in]
Package Height 34 mm [1,3 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Hårdvara WDM Nej
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-BX
Kontakt(er) Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Fibertyp Enkelläge
Våglängd 1310nmTx/1490nmRx
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Strömförbrukning < 1 W
Utseende Produktlängd 5,7 cm [2,2 in]
Produktbredd 14 mm [0,6 in]
Produkthöjd 1,3 cm [0,5 in]
Produktvikt 19 g [0,7 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen