Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

MSA-kompatibel 10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - 10GBase-BX (nedström) - SM LC - 10 km

Produkt ID: SFP10GBBXDST

Lägg till tillförlitliga och kostnadseffektiva 10 Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge med denna SFP-modul

Funktioner
  • Ger tillförlitliga 10 Gigabit-anslutningar (nedström) för 10GBase-BX-kompatibla nätverk

  • Uppfyller eller överträffar MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)

  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support

Flera funktioner . . .
  • Stöder fiber i enkelläge (LC-kontakt)

  • Maximalt avstånd på upp till 10 km

  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps

  • 1310 nm Tx/1270 nm Rx optisk våglängd

  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM)

  • Hotplugbar

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

INGSE
tillgänglig i
1 075,99 € EUR exkl. moms
1 344,99 € inkl. moms

ID: SFP10GBBXDST

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

Denna 10GBase-BX (nedström) SFP+-modul ger det du behöver mest för dina nätverksanslutningar: tillförlitlig prestanda. Den är byggd efter exakta MSA-specifikationer och fullt testad för att garantera sömlös kompatibilitet. SFP+-sändtagarmodulen i enkelläge är ett kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera portarna på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Ger 10 Gigabit Ethernet-anslutningar

Med dataöverföringshastigheter på upp till 10 Gbps och stöd för Digital Diagnostics Monitoring (DDM/DOM) kan denna LC SFP-modul installeras i fibernätverksutrustning med en MSA-kompatibel port. Den ger tillförlitlig 10 Gigabit-anslutning över fiber i enkelläge för 10GBase-BX-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 10 km och optisk våglängd på 1330 nm Tx/1270 nm Rx.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna optiska sändtagare är designad att uppfylla eller överträffa industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com uppfyller sitt rykte för anslutningslösningar av hög kvalitet även för SFP-sändtagare och erbjuder SFP:er som matchar stora OEM-märken inom prestanda och tillförlitlighet. StarTech.com hänger sig åt de högsta standarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediakonverterare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska fibersändtagare är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig lösning som är kompatibel med ett brett utbud av nätverksutrustning så att du kan utvidga ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt.

Du kan räkna med SFP10GBBXDST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler i MSA-kompatibel utrustning
  • Idealisk för användning i nätverksenheter med flera SFP+-portar
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser
Produktnummer
Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand MSA Compliant
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-BX
WDM Ja
Prestanda
DDM Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Våglängd 1330nmTx/1270nmRx
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 13.9 mm [0.5 in]
Produkthöjd 12.6 mm [0.5 in]
Produktlängd 58.4 mm [2.3 in]
Produktvikt 24 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 54 g [1.9 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare
Certifikat

Kortadaptrar för nätverk (3)

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

462,99 € exkl. moms
578,74 € inkl. moms

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

308,99 € exkl. moms
386,24 € inkl. moms

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

347,99 € exkl. moms
434,99 € inkl. moms

Fiberoptiska kablar & adaptrar (4)

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m
SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

19,99 € exkl. moms
24,99 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

30,99 € exkl. moms
38,74 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

36,99 € exkl. moms
46,24 € inkl. moms

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

33,99 € exkl. moms
42,49 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad
ET10GSFP

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

2 156,99 € exkl. moms
2 696,24 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.