MSA-kompatibel SFP+-sändarmodul - 10GBASE-BX

10 Gbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP10GBBXDST

  • Ger tillförlitliga 10 GbE-anslutningar för 10GBASE-BX-kompatibla nätverk
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€685,99 EUR excl. VAT
€857,49 EUR incl. VAT

SFP10GBBXDST är en MSA-kompatibel, nedströms SFP-fibersändare som kan parkopplas med SFP10GBBXUST från StarTech.com. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 10GBASE-BX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP+-sändarmodulen ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 1 330 nmTx/1 270 nmRx 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934156
  • UPC 065030873413

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning Package Length 11,5 cm [4,5 in]
Package Width 9 cm [3,5 in]
Package Height 30 mm [1,2 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,1 kg [0,1 lb]
Hårdvara Compatible Brand MSA Compliant
WDM Ja
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-BX
Kontakt(er) Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Fibertyp Enkelläge
Våglängd 1330nmTx/1270nmRx
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Strömförbrukning < 1 W
Utseende Produktlängd 5,8 cm [2,3 in]
Produktbredd 13,9 mm [0,5 in]
Produkthöjd 1,3 cm [0,5 in]
Produktvikt 24 g [0,8 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - SFP+-sändtagare

Tillbehör

SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€19,99 EUR excl. VAT
€24,99 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€30,99 EUR excl. VAT
€38,74 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€36,99 EUR excl. VAT
€46,24 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€33,99 EUR excl. VAT
€42,49 EUR incl. VAT
PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

Ditt pris
€462,99 EUR excl. VAT
€578,74 EUR incl. VAT
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

Ditt pris
€308,99 EUR excl. VAT
€386,24 EUR incl. VAT
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

Ditt pris
€347,99 EUR excl. VAT
€434,99 EUR incl. VAT
ET10GSFP

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

Ditt pris
€1 788,99 EUR excl. VAT
€2 236,24 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen