StarTech.com

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP 453154-B21-kompatibel

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

Produkt ID: 453154B21ST

  • Ger tillförlitliga RJ45 Ethernet-anslutningar för 1000Base-T-nätverk
  • 100 % HP-kompatibel, motsvarande HP 453154-B21
  • Stöder HP BladeSystem c-Class-utrustning och andra stora märken av nätverksutrustning
Visa mer
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Täcks av StarTech.coms livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support
  • RJ45-koppargränssnitt
  • Maximalt avstånd på upp till 100 m
  • Maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1000 Mbps
  • Stöder auto-negotiation
  • Hotplugbar
158,99 € EUR exkl. moms
198,74 € EUR inkl. moms

Överblick

Denna HP®-kompatibla Gigabit koppar-SFP är tillverkad av StarTech.com för att ge vad dina nätverksanslutningar behöver mest: tillförlitlig prestanda. Denna SFP-sändtagarmodul av hög kvalitet är byggd efter exakta specifikationer och fullt testad för att garantera optimal prestanda och kan installeras till HP BladeSystem® c-Class-utrustning som stöder HP 453154-B21-modulen, samt andra stora märken av nätverksutrustning. 

Denna RJ45 1000Base-T-SFP ger Gigabit-anslutning över ett avstånd på upp till 100 m. Den är ett tillförlitligt och kostnadseffektivt sätt att lägga till, byta ut eller uppgradera en Ethernet-port i koppar på din nätverksutrustning och den täcks av en livstidsgaranti.

Byggd för tillförlitlig nätverksprestanda

Denna Gigabit RJ45 SFP är tillverkad av StarTech.com för att uppfylla eller överträffa OEM-specifikationer och i enlighet med industrins MSA-standarder (Multi-Source Agreement). StarTech.com hänger sig åt de högsta kvalitetsstandarderna och har ett omfattande utbud av nätverksprodukter inklusive koppar- och fibernätverkskort, fibermediaomvandlare, Ethernet-switchar och trådlösa produkter.

Fullt kompatibelt med HP och andra stora märken

Denna Gigabit SFP i koppar är designad efter de högsta kvalitetsstandarderna och är 100 % HP-kompatibel, motsvarande HP 453154-B21 SFP-sändtagaren. StarTech.coms sändtagare är konfigurerad och fullt testad för att garantera att den fungerar sömlöst med HP eller andra stora märken av nätverksutrustning.

Du kan vara säker på att användning av StarTech.coms SFP-produkter inte påverkar garantin på din nätverksutrustning. 

Praktisk och skalbar

Denna skalbara och praktiska SFP är helt hotplugbar så att du kan installera den utan att avbryta nätverkstrafik eller behöva starta om din utrustning. Den är en mångsidig och praktisk lösning som är kompatibel med många Gigabit Ethernet-nätverksenheter med en eller flera portar.

SFP-enheten är idealisk för HP BladeSystem® c-Class och annan kompatibel utrustning och ger tillförlitlig prestanda så att du kan bygga ut ditt nätverk till avlägsna segment kostnadseffektivt. SFP-enheten stöder auto-negotiation, ett maximalt avstånd på upp till 100 m och maximala dataöverföringshastigheter på upp till 1000 Mbps.

Du kan räkna med 453154B21ST för tillförlitlig prestanda, täcks av en livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.  

Användning

Fungerar med Mini-GBIC-fiber (MM eller SM) och kopparportar (RJ45) (nätverkskort, fibermediakonverterare)

Använd i serverrum och datacenter för att överbrygga väldigt stora avstånd utan oro för elektromagnetiska störningar och för att ge en sammankoppling med hög bandbredd och få fördröjningar mellan stamnätverksenheter (som till exempel switchar och routrar)

Ger portflexibilitet för att matcha dina laddningsbehov över tid, från koppar till fiber

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti Lifetime
Hårdvara
Compatible Brand HP
Industristandarder IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
Prestanda
Auto MDIX Ja
DDM Nej
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 100 m (328 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) 805 386 timmar
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
Särskilda anmärkningar/krav
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
För användning med 1 Gigabit-nätverksutrustning och mediakonverterare
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Utseende
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Produktbredd 15.1 mm [0.6 in]
Produkthöjd 15.7 mm [0.6 in]
Produktlängd 74.8 mm [2.9 in]
Produktvikt 24 g [0.8 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 56 g [2 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel
J8177CST
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar med denna RJ45 Mini-GBIC-modul

119,99 € exkl. moms
149,99 € inkl. moms
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack
J8177C10PKST
Gigabit RJ45 SFP-sändtagarmodul i koppar - HP J8177C-kompatibel - 10-pack

Garantera tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar och maximala kostnadsbesparingar med detta paket med RJ45 Mini-GBIC-moduler

852,99 € exkl. moms
1 066,24 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack
J4858C10PKST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m - 10-pack

Få tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar till maximala kostnadsbesparingar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i multiläge

694,99 € exkl. moms
868,74 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m
J4859CST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m

Räkna med tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i enkelläge/multiläge med denna Mini-GBIC-modul

106,99 € exkl. moms
133,74 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack
J4859C10PKST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4859C-kompatibel - SM/MM LC med DDM - 10 km/550 m - 10-pack

Räkna med maximala kostnadsbesparingar och tillförlitliga Gigabit Ethernet-anslutningar med detta paket med Mini-GBIC-moduler i enkelläge/multiläge

942,99 € exkl. moms
1 178,74 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
JD092BST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP JD092B-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

404,99 € exkl. moms
506,24 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
J9150AST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9150A-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Garantera tillförlitliga och kostnadseffektiva 10Gb Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

433,99 € exkl. moms
542,49 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km
J9151AST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP J9151A-kompatibel - SM LC med DDM - 10 km

Garantera tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i enkelläge

674,99 € exkl. moms
843,74 € inkl. moms
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m
J4858CST
Gigabit fiber SFP-sändtagarmodul - HP J4858C-kompatibel - MM LC med DDM - 550 m

Få tillförlitliga och kostnadseffektiva Gigabit Ethernet-anslutningar över fiber i multiläge med denna Mini-GBIC-modul

77,99 € exkl. moms
97,49 € inkl. moms
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m
455883B21ST
10 Gigabit fiber SFP+-sändtagarmodul - HP 455883-B21-kompatibel - MM LC med DDM - 300 m

Få tillförlitliga 10Gb Ethernet-anslutningar och kostnadsbesparingar med denna Mini-GBIC-modul i multiläge

429,99 € exkl. moms
537,49 € inkl. moms

Tillbehör

Produktsupport

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.