Dell EMC AOC-SFP-10G-5M-kompatibel SFP+ aktiv optisk kabel - 5 m

SFP+-fiberkabel | 10 Gbps | AOC | Livstidsgaranti

Produkt ID: AOCSFP10G5ME

  • 100 % kompatibilitet med Dell EMC AOC-SFP-10G-5M garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€137,99 EUR excl. VAT
€172,49 EUR incl. VAT

AOCSFP10G5ME är Dell EMC AOC-SFP-10G-5M-kompatibel fiberoptisk SFP+-kabel som har utformats, programmerats och testats för att fungera med Dell EMC™ 10 GbE-kompatibla servrar och -routrar och uppfyller MSA-industristandarder.

Den aktiva SFP-optikkabeln (AOC) stöder 10 GbE-applikationer via SFP+-portar (Mini-GBIC) och är hot-swappable under drift, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar. AOC-kabeln är lättare och mer flexibel än SFP + direktanslutna kablar vilket gör den idealisk för installation i trånga utrymmen och över längre sträckor.

En optisk kabel med låg effekt och latens för höghastighetsanslutningar i punkt-till-punkt racknätverksswitchrar eller serveranslutningar.

SFP-kablar från StarTech.com

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-kablar täcks av livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av direktanslutna SFP-kablar och SFP-moduler, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934704
  • UPC 065030883375

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabellängd 5 m [16,4 ft]
Förpackning Package Height 100 mm [3,9 in]
Package Length 32,4 cm [12,8 in]
Fraktvikt (förpackning) 105 g [3,7 oz]
Package Width 24,7 cm [9,7 in]
Hårdvara Kabeltyp Active Optical Cable
Compatible Brand Dell EMC
Kontakt(er) 1 - Connector A SFP+
1 - Connector B SFP+
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-4°F to 185°F)
Luftfuktighet 0~85 % RH
Prestanda Strömförbrukning < 1.2W
Medeltid mellan fel (MTBF) 19,083,969 hours
DDM Ja
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Maximal dataöverföringshastighet 10.00 Gbps
Våglängd 850nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 12 mm [0,5 in]
Produktlängd 5,0 m [16,4 ft]
Produktvikt 323 g [11,4 oz]
Produktbredd 14 mm [0,6 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP+ Cable

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...