Cisco GLC-ZX-SM-RGD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-ZX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 70 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: GLCZXSMRGDST

  • 100 % kompatibilitet med Cisco GLC-ZX-SM-RGD garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€308,99 EUR excl. VAT
€386,24 EUR incl. VAT

GLCZXSMRGDST är en Cisco GLC-ZX-SM-RGD-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Cisco®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel för 1000BASE-ZX-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 70 km. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1550 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 70 km 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 1 536 764 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i Cisco-switchar och -routrar 
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V933904
  • UPC 065030869379

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
System- och kabelkrav MSA- eller Cisco-kompatibel SFP-port
Förpackning Package Height 32 mm [1,3 in]
Package Length 11,9 cm [4,7 in]
Package Width 9,2 cm [3,6 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Hårdvara Compatible Brand Cisco
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-ZX
Kontakt(er) Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 70 km (43.5 mi)
Fibertyp Enkelläge
Våglängd 1550nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Medeltid mellan fel (MTBF) 1 536 764 timmar
Strömförbrukning < 1 W
Särskilda anmärkningar/krav Obs. Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
Utseende Produktlängd 5,7 cm [2,2 in]
Produktbredd 13,7 mm [0,5 in]
Produkthöjd 1,2 cm [0,5 in]
Produktvikt 16 g [0,6 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Tillbehör

IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

Ditt pris
€243,99 EUR excl. VAT
€304,99 EUR incl. VAT
IES101GP2SFW

Industriell Gigabit PoE med 8 portar + switch med 2 SFP MSA-platser - 30 W - Härdad lager/L2-switch GbE-styrd - Robust Gigabit Ethernet-nätverksswitch med hög effekt IP-30/-40 C till 75 C

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

Ditt pris
€626,99 EUR excl. VAT
€783,74 EUR incl. VAT
Ditt pris
€395,99 EUR excl. VAT
€494,99 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€19,99 EUR excl. VAT
€24,99 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€30,99 EUR excl. VAT
€38,74 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€36,99 EUR excl. VAT
€46,24 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€33,99 EUR excl. VAT
€42,49 EUR incl. VAT
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

Ditt pris
€226,99 EUR excl. VAT
€283,74 EUR incl. VAT
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

Ditt pris
€103,99 EUR excl. VAT
€129,99 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen