HP J4859C-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkel- och multiläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: J4859CST

  • 100 % kompatibilitet med HP J4859C garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€76,99 EUR excl. VAT
€96,24 EUR incl. VAT

J4859CST är en HP J4859C-kompatibel fibersändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med HP®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel för 1000BASE-LX-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 10 km. 

Tekniska specifikationer: 

  • Våglängd: 1310 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge/multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 3 092 408 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i HP-switchar och -routrar 
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V933705
  • ALSO Sweden 000000000002775998
  • UPC 065030865296

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
Användning med nätverksutrustning med Gigabit fiber och mediaomvandlare
Förpackning Package Height 32 mm [1,3 in]
Package Length 9,3 cm [3,7 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Package Width 11,8 cm [4,6 in]
Hårdvara Compatible Brand HPE
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-LX
Kontakt(er) Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi) - SM / 1 km (0.6 mi) - MM
Fibertyp Single Mode / Multi Mode
Våglängd 1310nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Medeltid mellan fel (MTBF) 3 092 408 timmar
Strömförbrukning < 1 W
Utseende Produktvikt 16 g [0,6 oz]
Produktlängd 5,7 cm [2,2 in]
Produktbredd 14 mm [0,6 in]
Produkthöjd 1,3 cm [0,5 in]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Tillbehör

50FIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€13,99 EUR excl. VAT
€17,49 EUR incl. VAT
50FIBLCLC2

Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€14,99 EUR excl. VAT
€18,74 EUR incl. VAT
50FIBLCLC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Ditt pris
€15,99 EUR excl. VAT
€19,99 EUR incl. VAT
50FIBLCLC5

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 5 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Ditt pris
€18,99 EUR excl. VAT
€23,74 EUR incl. VAT
50FIBLCLC10

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Ditt pris
€22,99 EUR excl. VAT
€28,74 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC1

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€19,99 EUR excl. VAT
€24,99 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC4

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 4 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€30,99 EUR excl. VAT
€38,74 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC7

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 7 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€36,99 EUR excl. VAT
€46,24 EUR incl. VAT
SMFIBLCLC10

Fiber Optic Cable - Single-Mode Duplex 9/125 - LSZH - LC/LC - 10 m

Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable

Ditt pris
€33,99 EUR excl. VAT
€42,49 EUR incl. VAT
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

Ditt pris
€226,99 EUR excl. VAT
€283,74 EUR incl. VAT
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

Ditt pris
€243,99 EUR excl. VAT
€304,99 EUR incl. VAT
IES101GP2SFW

PoE+ Gigabit ethernetswitch med 8 portar + två SFP-anslutningar - kontrollerbar - väggmontering med åtkomst framifrån

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

Ditt pris
€626,99 EUR excl. VAT
€783,74 EUR incl. VAT
IES101G2SFPW

Gigabit Ethernet switch med 8 portar och 2 öppna SFP-platser

Väggmonterade Ethernet-switch | 10/100/1 000 Mbit/s | 8 RJ45-portar | L2-hanterad

Ditt pris
€395,99 EUR excl. VAT
€494,99 EUR incl. VAT
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

Ditt pris
€103,99 EUR excl. VAT
€129,99 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen