HP J8177C-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-T

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Koppar | RJ45 | 100 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: J8177CST

  • 100 % kompatibilitet med HP J8177C garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Använder ett kostnadseffektivt kabelalternativ till fiberoptiska installationer
Ditt pris
€59,99 EUR excl. VAT
€74,99 EUR incl. VAT

J8177CST är en HP J8177C-kompatibel kopparsändtagarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med HP®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över kopparkabel för 1000BASE-T-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 100 m. 

Tekniska specifikationer: 

  • Maximal dataöverföringshastighet: 1000 Mbps 
  • Typ: Koppar 
  • Anslutning: RJ45-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 100 m 
  • Medeltid mellan fel (MTBF): 4 655 371 timmar 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1,3 Watt 
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Nej 

SFP-kopparmodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler i HP-switchar och -routrar 
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser 

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V933707
  • ALSO Sweden 000000000002775845
  • UPC 065030865234

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Auto MDIX Ja
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
System- och kabelkrav MSA- eller HP-kompatibel SFP-port
För användning med 1 Gigabit-nätverksutrustning och mediakonverterare
Förpackning Package Height 34.0 mm [1.3 in]
Package Length 92.0 mm [3.6 in]
Fraktvikt (förpackning) 53.0 g [1.9 oz]
Package Width 11.8 cm [4.6 in]
Hårdvara Compatible Brand HPE
Industristandarder IEEE 802.3ab 1000BASE-T
Kontakt(er) 1 - Lokala enhetskontakter RJ-45
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Maximalt överföringsavstånd 100 m (328 ft)
Fibertyp Koppar
DDM Nej
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Medeltid mellan fel (MTBF) 4 655 371 timmar
Strömförbrukning < 1.3 W
Utseende Produktvikt 25.0 g [0.9 oz]
Produktlängd 68.0 mm [2.7 in]
Produktbredd 14.0 mm [0.6 in]
Produkthöjd 14.0 mm [0.6 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP-sändtagare

Tillbehör

N6PATCH100BL

Cat6 patchkabel med hakfria RJ45-kontakter - 30,4 m, blå

Skapa ström-över-Ethernet-kompatibla gigabit-nätverksanslutningar

Ditt pris
€29,99 EUR excl. VAT
€37,49 EUR incl. VAT
PEX1000SFP2

PCI Express Gigabit Ethernet-fibernätverkskort med öppen SFP - PCIe SFP-nätverkskortadapter

Anslut en PCI Express-baserad stationär eller hyllmonterad PC direkt till ett fiberoptiskt nätverk med ditt val av Gigabit SFP

Ditt pris
€226,99 EUR excl. VAT
€283,74 EUR incl. VAT
IES101002SFP

Gigabit Ethernet switch med lager 2 funktionalitet, 10 portar och 2 öppna SFP-platser – kan monteras i datarack

Skala dit nätverk och anslut upp till 10 olika Gigabit Ethernet-enheter inklusive 8x RJ45 + 2x fiberoptiska anslutningar med de SFP:er du föredrar

Ditt pris
€243,99 EUR excl. VAT
€304,99 EUR incl. VAT
IES101GP2SFW

Industriell Gigabit PoE med 8 portar + switch med 2 SFP MSA-platser - 30 W - Härdad lager/L2-switch GbE-styrd - Robust Gigabit Ethernet-nätverksswitch med hög effekt IP-30/-40 C till 75 C

Lägg upp till tio GbE-enheter till nätverket med hjälp av 8 RJ45-anslutningar (PoE+) och två fiberoptiska anslutningar, med smart Lager 2-hantering

Ditt pris
€626,99 EUR excl. VAT
€783,74 EUR incl. VAT
Ditt pris
€395,99 EUR excl. VAT
€494,99 EUR incl. VAT
MCM1110SFP

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

Ditt pris
€103,99 EUR excl. VAT
€129,99 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.  

Compliance and safety

Compliance letters

  • RoHS
    • Språk: English
  • WEEE
    • Språk: English

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen