QSFP+ Server NIC-kort med två portar - PCI Express - Intel XL710-chip

Lägg till två 40 Gigabit fiber Ethernet-portar med hög bandbredd till din server eller arbetsstation med hjälp av valfri QSFP+-sändtagare

Produkt ID: PEX40GQSFDPI

  • Lägg till två 40G QSFP+-platser till din server eller arbetsstation för snabb anslutning med hög bandbredd
  • Ger redundanta nätverkslänkar till affärskritiska system
  • Kompatibel med fiber i multiläge och enkelläge och QSFP+ DAC
Ditt pris
€594,99 EUR excl. VAT
€743,74 EUR incl. VAT

Få snabb uppkoppling med hög bandbredd med detta QSFP+-nätverkskort med dubbla portar. Lägg till två öppna QSFP+-platser till din server eller arbetsstation. 40G-nätverkskortet har en Intel®-kontroller och tillhandahåller redundanta nätverkslänkar med pålitlig prestanda. Perfekt för högpresterande databasservrar, virtuella servrar och smidiga datacenter som kräver uppdateringar av infrastrukturen utan driftstopp.  

Öka din nätverkshastighet

Med detta QSFP+-servernätverkskort med dubbla portar kan ni dra nytta av hastigheten och stabiliteten hos ett 40 Gigabit-nätverk, med dataöverföringar på upp till 40 Gbps.

Lägg till redundanta anslutningar i miljöer utan driftstopp

Med två QSFP+-portar tillgängliga kan PCIe-nätverkskortet förhindra driftstopp i nätverket genom att lägga till feltoleranta anslutningar med hjälp av två moduler som ger nätverkslänkar med hög bandbredd till dina affärskritiska servrar eller arbetsstationer.

Lägg till skalbara nätverksanslutningar

Med sina öppna QSFP+-platser stödjer nätverksgränssnittskortet QSFP+-sändtagarmoduler och är kompatibelt med fiber i multi- och enkelläge, vilket ger en skalbar nätverkslösning.

Förbättra dina nätverksfunktioner

40G-nätverkskortet använder ett Intel XL710-chipset som ger pålitliga anslutningsmöjligheter och konvergenta nätverksfunktioner. Det erbjuder många avancerade funktioner inklusive Intel® Virtualization Technology för anslutningar.

PEX40GQSFDPI täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Användning

  • Lägg till ultrasnabb 40 Gbps-nätverksanslutningar till databas-, fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer
  • Överför full 40 Gpbs-nätverkshastighet till en fjärrterminal över längre avstånd än med kopparkabel
  • Perfekt för smidiga och högkvalitativa datacenter som kräver datasäkerhet och uppdateringar av infrastrukturen utan driftstopp
  • Stödjer säkra installationer - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort
  • Skapa en video/audio-redigeringskonsol med 40 Gbps-åtkomst till nätverkslagring
  • Perfekt för inbäddade industriella fjärrsystem för övervakning och videoövervakning med hög hastighet

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934320
  • UPC 065030872676

Kompatibilitet

  • Windows 8 logo
  • Windows 7 logo
  • Windows Server 2012 logo
  • Linux logo
  • Windows 10 logo
  • Windows Server 2016 logo
  • Windows Server 2019 logo
  • Windows Server 2019 logo
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019
(Windows-drivrutiner finns endast till 64-bitars versioner)
Linux 2.6.24 till 4.11.x (endast 64-bit)< Endast LTS-versioner

Specifikationer

Warranty Information Warranty 2 Years
Förpackning Fraktvikt (förpackning) 0,2 kg [0,5 lb]
Package Length 20,7 cm [8,1 in]
Package Width 14,5 cm [5,7 in]
Package Height 40 mm [1,6 in]
Hårdvara Portar 2
Busstyp PCI Express
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-SR4
IEEE 802.3ba 40GBASE-LR4
PCI Express Rev 3.0, med PCIe x8-ingång (eller högre).
Chipset-ID Intel - XL710-BM2
Indikatorer LED-indikatorer 2 - Länk/aktivitet (grön)
Kontakt(er) Kontakttyp(er) 2 - QSFP+
1 - PCI Express x8
Miljö Drifttemperatur 0°C to 57°C (32°F to 134.6°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 85°C (-4°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Mjukvara OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019
(Windows-drivrutiner finns endast till 64-bitars versioner)
Linux 2.6.24 till 4.11.x (endast 64-bit)< Endast LTS-versioner
Prestanda Kompatibla nätverk 40 Gbps
Auto MDIX Nej
PXE Nej
Stöd för full-duplex Ja
Jumbo Frame Support 9K max.
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Utseende Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktlängd 18,1 cm [7,1 in]
Produktbredd 121 mm [4,8 in]
Produkthöjd 2,1 cm [0,8 in]
Produktvikt 127 g [4,5 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - nätverkskort
1 - Fäste i lågprofil
1 - snabbstartsguide

Tillbehör

QSFP40LR4ST

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-LR4

40 Gbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Ditt pris
€2 453,99 EUR excl. VAT
€3 067,49 EUR incl. VAT
QSFP40SR4ST

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-SR4

40 Gbit/s | Fiber i multiläge | MPO | 150 m | Livstidsgaranti

Ditt pris
€562,99 EUR excl. VAT
€703,74 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Drivrutin(er):

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen