QSFP+ servernätverkskort - PCI Express - Intel XL710-chip

Konvergerad Fiber-nätverkskortadapter | PCIe | 40 Gbps | 1x QSFP + plats

Produkt ID: PEX40GQSFPI

  • Lägg till en 40 GB QSFP+ plats till din server eller arbetsstation för snabb anslutning med hög bandbredd
  • Kompatibelt med fiber i multiläge och enkelläge
  • Intel XL710-BM1-chipset med Intel Virtualization Technology för anslutbarhet, intelligenta avlastningar och iSCSI/NFS-lagring över Ethernet
Ditt pris
€488,99 EUR excl. VAT
€611,24 EUR incl. VAT

Få snabb anslutning med hög bandbredd med det här QSFP+ servernätverkskortet. Den konvergerade nätverksadaptern ger en öppen QSFP+ plats för din server eller arbetsstation. Detta 40 GB nätverkskort har en Intel-kontroller och tillhandahåller pålitlig prestanda. Perfekt för högpresterande databasservrar, virtuella servrar och smidiga datacenter som kräver uppdateringar av infrastrukturen utan driftstopp.

Öka din nätverkshastighet

Med detta QSFP+ servernätverkskort kan du dra nytta av hastigheten och stabiliteten hos ett 40 Gigabits Ethernet-nätverk, med dataöverföringar på upp till 40 Gbps.

Lägg till skalbara nätverksanslutningar

Med en öppen QSFP+ plats stödjer nätverksgränssnittskortet QSFP+-sändtagarmoduler och är kompatibelt med fiber i multi- och enkelläge, vilket ger en skalbar nätverkslösning.

Förbättra dina nätverksfunktioner

40Gb-nätverkskortet använder ett Intel XL710-chipset som ger pålitliga anslutningsmöjligheter och konvergenta nätverksfunktioner. Det erbjuder många avancerade funktioner inklusive Intel® Virtualization Technology för anslutningar.

PEX40GQSFPI täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Användning

  • Lägg till ultrasnabb 40 Gbps-nätverksanslutningar till databas-, fil- eller applikationsservrar och högpresterande arbetsstationer
  • Använd full 40 Gpbs-nätverkshastighet över längre avstånd än med kopparkabel
  • Perfekt för smidiga och högkvalitativa datacenter som kräver datasäkerhet och uppdateringar av infrastrukturen utan driftstopp

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934508
  • ALSO Sweden 000000000003509682
  • UPC 065030872706

Kompatibilitet

  • Windows 8 logo
  • Windows 7 logo
  • Linux logo
  • Windows Server 2012 logo
  • Windows 10 logo
  • Windows Server 2016 logo
  • Windows Server 2019 logo
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019
(Windows-drivrutiner finns endast till 64-bitars versioner)
Linux 2.6.24 till 4.11.x (endast 64-bit)< Endast LTS-versioner

Specifikationer

Warranty Information Warranty 2 Years
Förpackning Fraktvikt (förpackning) 0,2 kg [0,5 lb]
Package Length 20,7 cm [8,1 in]
Package Width 11,4 cm [4,5 in]
Package Height 38 mm [1,5 in]
Hårdvara Portar 1
Busstyp PCI Express
Korttyp Standardprofil (inkl. LP-fäste)
Industristandarder EEE 802.3ba 40GBASE-SR4
IEEE 802.3ba 40GBASE-LR4
PCI Express Rev 3.0, med PCIe x8-ingång (eller högre).
Chipset-ID Intel XL710-BM1
Indikatorer LED-indikatorer 1 - Länkad LED/aktivitets-LED
Kontakt(er) Kontakttyp(er) 1 - PCI Express x8
Interna portar 1 - QSFP+
Miljö Drifttemperatur 0°C to 57°C (32°F to 134.6°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 85°C (-4°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Mjukvara OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019
(Windows-drivrutiner finns endast till 64-bitars versioner)
Linux 2.6.24 till 4.11.x (endast 64-bit)< Endast LTS-versioner
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 40 Gbps
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Auto MDIX Ja
Stöd för full-duplex Ja
Jumbo Frame Support 9K max.
Stödda protokoll IEEE 802.3ad (Link Aggregation)
IEEE 802.3x (2005 Flow Control Support)
IEEE 802.1Q (VLAN tagging)
Utseende Färg Svart
Kabinettyp Stål
Produktlängd 18,1 cm [7,1 in]
Produktbredd 121 mm [4,8 in]
Produkthöjd 2 cm [0,8 in]
Produktvikt 112 g [4,0 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - nätverkskort
1 - Fäste i lågprofil
1 - snabbstartsguide

Tillbehör

QSFP40LR4ST

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-LR4

40 Gbit/s | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Ditt pris
€2 453,99 EUR excl. VAT
€3 067,49 EUR incl. VAT
QSFP40SR4ST

MSA-kompatibel QSFP+-sändarmodul - 40GBASE-SR4

40 Gbit/s | Fiber i multiläge | MPO | 150 m | Livstidsgaranti

Ditt pris
€562,99 EUR excl. VAT
€703,74 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Drivrutin(er):

Manual(er):

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen