Arista Networks QSFP-40G-LR4-kompatibel QSFP+ sändarmodul - 40GBase-LR

40 Gbps | Enkele modus | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: QSFP-40G-LR4-AR-ST

  • 100 % kompatibilitet med Arista Networks QSFP-40G-LR4 garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€1 438,99 EUR excl. VAT
€1 798,74 EUR incl. VAT

QSFP-40G-LR4-AR-ST-AR-ST-AR-ST är Arista Networks QSFP-40G-LR4-AR-ST-AR-ST-kompatibel fiber QSFP-sändarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Arista Networks®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 40 GbE-anslutning över fiber-kabel för 40GBase-LR-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.

Tekniska specifikationer:

  • Våglängd: 1270 nm-1330 nm
  • Maximal dataöverföringshastighet: 40 Gbps
  • Typ: enkele modus
  • Anslutning: LC-kontakt
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km
  • MEDELTID MELLAN FEL (MTBF): 95,832,027 timmar
  • Strömförbrukning: < 1.3 W
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja

Denna QSFP fiber-modul är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.

StarTech.com SFP:er

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändtagarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934727
  • UPC 065030885195

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabinettyp Stål
Förpackning Package Height 31 mm [1,2 in]
Package Length 11,5 cm [4,5 in]
Fraktvikt (förpackning) 50 g [1,8 oz]
Package Width 90 mm [3,5 in]
Hårdvara Compatible Brand Arista Networks
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-LR4
Prestanda Strömförbrukning < 1.3W
Maximal dataöverföringshastighet 40.00 Gbps
DDM Ja
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 95,832,027 hours
Våglängd 1270nm to 1330nm
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Fibertyp Enkelläge
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 8,5 mm [0,3 in]
Produktlängd 18,3 mm [0,7 in]
Produktvikt 49 g [1,7 oz]
Produktbredd 12,2 cm [4,8 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet QSFP+-sändtagare

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...