Dell EMC QSFP-40G-LR4-kompatibel QSFP+ sändarmodul - 40GBase-LR4Q

40 Gbps | Enkele modus | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: QSFP40GLR4ES

  • 100 % kompatibilitet med Dell EMC QSFP-40G-LR4 garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€1 320,99 EUR excl. VAT
€1 651,24 EUR incl. VAT

QSFP40GLR4ES är Dell EMC QSFP-40G-LR4-kompatibel fiber QSFP-sändarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Dell EMC™-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 40 GbE-anslutning över fiber-kabel för 40GBase-LR4Q-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 10 km.

Tekniska specifikationer:

  • Våglängd: 1271 nm,1291 nm,1311 nm,1331 nm
  • Maximal dataöverföringshastighet: 40 Gbps
  • Typ: enkele modus
  • Anslutning: LC-kontakt
  • Maximalt överföringsavstånd: 10 km
  • MEDELTID MELLAN FEL (MTBF): 8,596,956 timmar
  • Strömförbrukning: < 1.3 W
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja

Denna QSFP fiber-modul är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.

StarTech.com SFP:er

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändtagarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934631
  • ALSO Sweden 000000000003559665
  • UPC 065030884273

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabinettyp Stål
Förpackning Package Height 35 cm [13,8 in]
Package Length 20,5 cm [8,1 in]
Fraktvikt (förpackning) 40 g [1,4 oz]
Package Width 12 cm [4,7 in]
Hårdvara Compatible Brand Dell EMC
Industristandarder IEEE 802.3ba 40GBASE-LR4Q
Prestanda Strömförbrukning < 1.3W
DDM Ja
Medeltid mellan fel (MTBF) 8,596,956 hours
Kompatibla nätverk 40 Gbps
Fibertyp Enkelläge
Maximal dataöverföringshastighet 40.00 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Våglängd 1311nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 12,6 mm [0,5 in]
Produktlängd 13,9 mm [0,5 in]
Produktvikt 40 g [1,4 oz]
Produktbredd 58,4 mm [2,3 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet QSFP+ Transceiver

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...