MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-EX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 40 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP1000EXST

  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
  • Låg strömförbrukning, mindre än 1 W
  • Ger tillförlitliga 1 GbE-anslutningar för 1000BASE-EX-kompatibla nätverk
Ditt pris
€99,99 EUR excl. VAT
€124,99 EUR incl. VAT

SFP1000EXST är en MSA-kompatibel SFP-fibersändare som utformats, programmerats och testats för att fungera med 1000BASE-EX-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP-sändarmodulen ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 40 km.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 1310nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1,25 Gbps 
  • Typ: Fiber i enkelläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 40 km 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP-moduler
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934144
  • UPC 065030873543

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning Package Length 11,6 cm [4,6 in]
Package Width 9,2 cm [3,6 in]
Package Height 32 mm [1,3 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Hårdvara Compatible Brand MSA Compliant
WDM Nej
Industristandarder IEEE 802.3z 1000BASE-EX
Kontakt(er) Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 40 km (24.8 mi)
Fibertyp Enkelläge
Våglängd 1310nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Strömförbrukning < 1 W
Utseende Produktlängd 5,9 cm [2,3 in]
Produktbredd 16 mm [0,6 in]
Produkthöjd 1,3 cm [0,5 in]
Produktvikt 18 g [0,6 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - SFP-sändtagare

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Diagram:

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen