MSA-kompatibel SFP+-sändarmodul - 10GBASE-SR

10 Gbit/s | Fiber i multiläge | LC | 300 m | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP10GBSRST

  • Uppfyller MSA-industristandarder  (Multi-Source Agreement)
  • Låg strömförbrukning på mindre än 1,3 W
  • Ger tillförlitliga 10 GbE-anslutningar för 10GBASE-SR-kompatibla nätverk
Ditt pris
€100,99 EUR excl. VAT
€126,24 EUR incl. VAT

SFP10GBSRST är en MSA-kompatibel SFP-fibersändare som utformats, programmerats och testats för att fungera med 10GBASE-SR-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP+-sändarmodulen ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiberkabel med ett maximalt avstånd på upp till 300 m.  

Tekniska specifikationer: 
  • Våglängd: 850 nm 
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps 
  • Typ: Fiber i Multiläge 
  • Anslutning: LC-kontakt 
  • Maximalt överföringsavstånd: 300 m 
  • Strömförbrukning: Mindre än 1,6 Watt 
  • DDM: Ja 

SFP+-fibermodulen är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.  

StarTech.com SFP:er 

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda. 

Användning

  • Ersätt defekta eller skadade SFP+-moduler
  • Utvidga nätverket till avlägsna platser

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934161
  • UPC 065030873338

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Färg Silver
Kabinettyp Aluminium
Förpackning Package Length 0 mm [0,0 in]
Package Width 0 mm [0,0 in]
Package Height 0 mm [0,0 in]
Fraktvikt (förpackning) 0 g [0,0 oz]
Hårdvara Compatible Brand MSA Compliant
WDM Nej
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-SR
Kontakt(er) 1 - Lokala enhetskontakter Fiberoptisk LC duplex
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°F)
Förvaringstemperatur -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 10 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 300 m (984 ft)
Fibertyp Multiläge
Våglängd 850nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
DDM Ja
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Strömförbrukning < 1.3 W
Utseende Produktlängd 0 mm [0,0 in]
Produktbredd 0 mm [0,0 in]
Produkthöjd 0 mm [0,0 in]
Produktvikt 0 g [0,0 oz]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP+-sändtagare

Tillbehör

PEX20000SFPI

2-Port 10G Fibernätverkskort med öppen SFP+ - PCIe, Intel Chip

Lägg till två 10 Gigabit Fiber Ethernet-portar (10 Gbps per port) till din server eller arbetsstation genom att använda SFP+ valfri sändtagare

Ditt pris
€462,99 EUR excl. VAT
€578,74 EUR incl. VAT
PEX10000SFP

PCI Express 10 Gigabit Ethernet Fibernätverkskort med öppen SFP+ – PCIe x4 10 Gb NIC SFP+ adapter

Gradera din nätverkskapacitet genom att använda den 10Gb SFP+ sändtagare du själv föredrar och anslut din PCIe-aktiverade server till ett 10 Gigabit fibernätverk

Ditt pris
€308,99 EUR excl. VAT
€386,24 EUR incl. VAT
PEX10000SFPI

10G öppen SFP+-nätverkskort med 1 port - PCIe - Intel Chip - MM/SM

Få avancerade anslutningar över fiber i multiläge eller enkelläge genom att lägga till en 10GBase-LR/SR öppen SFP+-port till din server eller arbetsstation

Ditt pris
€347,99 EUR excl. VAT
€434,99 EUR incl. VAT
ET10GSFP

10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

Ditt pris
€1 788,99 EUR excl. VAT
€2 236,24 EUR incl. VAT
A50FBLCLC1

Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

Ditt pris
€16,99 EUR excl. VAT
€21,24 EUR incl. VAT
A50FBLCLC2

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 2 m

Deliver fast, reliable, data transfers, safely, over high end networking equipment

Ditt pris
€15,99 EUR excl. VAT
€19,99 EUR incl. VAT
A50FBLCLC3

Fiber Optic Cable - 10 Gb Aqua - Multimode Duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Deliver fast, reliable, data transfers, safely over high end networking equipment

Ditt pris
€21,99 EUR excl. VAT
€27,49 EUR incl. VAT
A50FBLCLC5

5 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

Ditt pris
€23,99 EUR excl. VAT
€29,99 EUR incl. VAT
A50FBLCLC10

10 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

Ditt pris
€31,99 EUR excl. VAT
€39,99 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

SFP fiber transceivers (mini-GBIC) are specific to applications and therefore, you need to select the correct fiber transceiver for your application. StarTech.com offers a few types of fiber transceivers: Cisco®, Cisco Meraki®, HP®, and Juniper® compatible, as well as standard gigabit SFP converters. Although the transceivers may be referred to as GBIC or mini-GBIC, the correct terminology for the device is small form-factor pluggable transceiver or SFP . StarTech.com does not carry GBIC converters.

If your device is not a Cisco device, it can still use Cisco compatible SFPs. Cisco SFPs are specifically coded to be compatible with Cisco devices. A standard SFP will not work in a Cisco device.

StarTech.com offers two different output connector types for SFPs: RJ-45 and fiber.

No special requirements are necessary to use RJ-45 SFPs. However, if you use fiber transceivers, the following items need to be the same as the interconnecting equipment:

  • The connector type, such as LC, SC, or ST.

  • The mode (single mode or multi mode).

  • The wavelength, such as 850 nm, 1310 nm, or 1550 nm.

  • The DDM support.

  • The speed, such as 10Gbps.

Note: The properties listed above cannot be converted or changed by a cable, excluding the connector type.  

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

  • RoHS
    • Språk: English
  • WEEE
    • Språk: English

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen