Dell EMC SFP-1G-BX40-U-kompatibel SFP sändarmodul - 1000Base-BX40 (uppströms)

1 Gbps | Enkele modus | LC | 40 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFP1GBX40UES

  • 100 % kompatibilitet med Dell EMC SFP-1G-BX40-U garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Parkoppla med SFP1GBX40DES
Ditt pris
€295,99 EUR excl. VAT
€369,99 EUR incl. VAT

SFP1GBX40UES är Dell EMC SFP-1G-BX40-U-kompatibel uppströms fiber SFP-sändtagare som parkopplas med StarTech.com:s SFP1GBX40DES. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 1000Base-BX40-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP+-sändtagarmodulen stöder ett maximalt avstånd på upp till 40 km och ger tillförlitlig 1 GbE-anslutning över fiberkabel.

Tekniska specifikationer:

  • Våglängd: 1310 nm Tx / 1490 nm Rx,1310 nm Tx / 1490 nm Rx
  • Maximal dataöverföringshastighet: 1 Gbps
  • Typ: enkele modus
  • Anslutning: LC-kontakt
  • Maximalt överföringsavstånd: 40 km
  • MEDELTID MELLAN FEL (MTBF): 3,713,222 timmar
  • Strömförbrukning: < 1.6 W
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja

Denna SFP+-fiber-modul är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.

StarTech.com SFP:er

StarTech.com SFP:er

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändtagarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934665
  • ALSO Sweden 000000000003559707
  • UPC 065030883276

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabinettyp Stål
Förpackning Package Height 31 mm [1,2 in]
Package Length 11,5 cm [4,5 in]
Fraktvikt (förpackning) 50 g [1,8 oz]
Package Width 90 mm [3,5 in]
Hårdvara Compatible Brand Dell EMC
Industristandarder IEEE 802.3 1000BASE-BX40
Prestanda Strömförbrukning < 1.6W
DDM Ja
Medeltid mellan fel (MTBF) 3,713,222 hours
Fibertyp Enkelläge
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 40 km (24.8 mi)
Våglängd 1310nmTx/1490nmRx
1310nmTx/1490nmRx
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 12,6 mm [0,5 in]
Produktlängd 13,9 mm [0,5 in]
Produktvikt 30 g [1,1 oz]
Produktbredd 58,4 mm [2,3 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP Transceiver

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...