Juniper SFP-FE20KT15R13-kompatibel SFP sändarmodul - 100Base-BX10-D (nedströms)

100 Mbps | Enkele modus | LC | 20 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFPFE20KT5R3

  • 100 % kompatibilitet med Juniper SFP-FE20KT15R13 garanterad
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
  • Låg strömförbrukning, mindre än < 1.0 W
Ditt pris
€285,99 EUR excl. VAT
€357,49 EUR incl. VAT

SFPFE20KT5R3 är Juniper SFP-FE20KT15R13-kompatibel nedströms fiber SFP-sändtagare som parkopplas med StarTech.com:s SFPFE20KT3R5. De har utformats, programmerats och testats för att fungera med 100Base-BX10-D-kompatibla MSA-switchar och -routrar. SFP+-sändtagarmodulen stöder ett maximalt avstånd på upp till 20 km och ger tillförlitlig 100 MbE-anslutning över fiberkabel.

Tekniska specifikationer:

  • Våglängd: 1310 nm Tx / 1550 nm Rx
  • Maximal dataöverföringshastighet: 100 Mbps
  • Typ: enkele modus
  • Anslutning: LC-kontakt
  • Maximalt överföringsavstånd: 20 km
  • MEDELTID MELLAN FEL (MTBF): 3,713,222 timmar
  • Strömförbrukning: < 1.0 W
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja

Denna SFP+-fiber-modul är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.

StarTech.com SFP:er

StarTech.com SFP:er

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändtagarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934732
  • UPC 065030883870

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabinettyp Stål
Förpackning Package Height 15.0 mm [0.6 in]
Package Length 23.0 cm [9.1 in]
Fraktvikt (förpackning) 80.0 g [2.8 oz]
Package Width 20.7 cm [8.1 in]
Hårdvara Compatible Brand Juniper
Industristandarder IEEE 802.3 100BASE-BX10-D
Kontakt(er) 1 - Connector A SFP-plats
1 - Connector B Fiberoptisk LC duplex
Prestanda DDM Ja
Medeltid mellan fel (MTBF) 3,713,222 hours
Kompatibla nätverk 100 Mbps
Fibertyp Enkelläge
Maximalt överföringsavstånd 20 km (12.4 mi)
Maximal dataöverföringshastighet 100 Mbps
Våglängd 1550nmTx/1310nmRx
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 12.0 mm [0.5 in]
Produktlängd 65.0 mm [2.6 in]
Produktvikt 72.0 g [2.5 oz]
Produktbredd 14.0 mm [0.6 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP Transceiver

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...