Juniper SFPP-10GE-LRM-kompatibel SFP+ sändarmodul - 10GBase-LRM

10 Gbps | Multimode | LC | 2 km | Livstidsgaranti

Produkt ID: SFPP10GELRMS

  • 100 % kompatibilitet med Juniper SFPP-10GE-LRM garanterad
  • StarTech.coms SFP-moduler täcks av en livstidsgaranti
  • Uppfyller eller överträffar OEM-specifikationer och MSA-industristandarder (Multi-Source Agreement)
Ditt pris
€442,99 EUR excl. VAT
€553,74 EUR incl. VAT

SFPP10GELRMS är Juniper SFPP-10GE-LRM-kompatibel fiber SFP+-sändarmodul som utformats, programmerats och testats för att fungera med Juniper®-switchar och -routrar. Den ger tillförlitlig 10 GbE-anslutning över fiber-kabel för 10GBase-LRM-kompatibla nätverk med ett maximalt avstånd på upp till 2 km.

Tekniska specifikationer:

  • Våglängd: 1310 nm
  • Maximal dataöverföringshastighet: 10 Gbps
  • Typ: multimode
  • Anslutning: LC-kontakt
  • Maximalt överföringsavstånd: 2 km
  • MEDELTID MELLAN FEL (MTBF): 38,631,862 timmar
  • Strömförbrukning: < 1.0 W
  • Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Ja

Denna SFP+ fiber-modul är hot-swappable, vilket underlättar uppgraderingar och byten genom färre nätverksstörningar.

StarTech.com SFP:er

Alla StarTech.coms SFP- och SFP+-sändtagarmoduler täcks av en livstidsgaranti och kostnadsfri teknisk livstidssupport på flera språk. StarTech.com erbjuder ett brett utbud av SFP-moduler och direktanslutna SFP-kablar, vilket ger dig den bekvämlighet och tillförlitlighet du behöver för att garantera tillförlitlig nätverksprestanda.

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934750
  • UPC 065030883207

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Kabinettyp Stål
Förpackning Package Height 15,0 mm [0,6 in]
Package Length 23,0 cm [9,1 in]
Fraktvikt (förpackning) 80,0 g [2,8 oz]
Package Width 20,7 cm [8,1 in]
Hårdvara Compatible Brand Juniper
Industristandarder IEEE 802.3aq 10GBASE-LRM
Kontakt(er) 1 - Connector A SFP-plats
1 - Connector B Fiberoptisk LC duplex
Prestanda Strömförbrukning < 1W
DDM Ja
Medeltid mellan fel (MTBF) 38,631,862 hours
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Fibertyp Multiläge
Maximalt överföringsavstånd 2 km (1.2 mi)
Maximal dataöverföringshastighet 10.00 Gbps
Våglängd 1310nm
Fiber-driftsläge Full-duplex
Utseende Produkthöjd 12,0 mm [0,5 in]
Produktlängd 65,0 mm [2,6 in]
Produktvikt 72,0 g [2,5 oz]
Produktbredd 14,0 mm [0,6 in]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet SFP+ Transceiver

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen
Vänta...