Produktsökning

USB 3.0 för fiberoptik-omvandlare - Kompakt USB till öppen SFP-adapter - USB till gigabit-nätverksadapter - Kompatibel med USB 3.0-fiberadapter med multiläge (MMF)/enkelläge Fiber (SMF)

Anslut till ett gigabit-Ethernet-nätverk via din bärbara USB-A-port med hjälp av gigabit-SFP som du själv väljer

Produkt ID: US1GA30SFP

  • 1 GbE USB 3.0 FÖR FIBEROPTIK-OMVANDLARE För USB A-datorer som kräver tillfällig åtkomst till ett fiber-LAN, för användare med bärbara datorer som inte har ett internt fibernätverkskort
  • TEKNISKA SPECIFIKATIONER: Gigabit 1000 Mbit/s | 1x öppen SFP (MSA-kompatibel) | Realtek RTL8153-VB-CG | 1x USB 3.0 Type A | Multiläge (MMF) och enkelläge (SMF) fiberkompatibel | 9K Jumbo-ramar | VLAN | USB-bussdriven
  • MAXIMAL BÄRBARHET: Med denna kompakta, lätta och trådlösa designen för USB NIC/Gigabit-nätverksadaptern är det ingen konst att säkert ansluta din bärbara dator till ett gigabit-Ethernet-nätverk var du än är
Ditt pris
€376,99 EUR excl. VAT
€471,24 EUR incl. VAT

Med denna USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare kan du använda USB 3.0-porten (Type-A) på din bärbara dator eller surfplatta för att få en säker fibernätverksanslutning. Windows®- och Mac-kompatibel. Nätverksadaptern ger en gigabit (1000 Mbps) Ethernet-anslutning via optisk anslutning för bärbara datorer eller surfplattor, eller system utan expansionskort.

En flexibel lösning med en öppen SFP-plats

Den öppna SFP-platsen gör att du kan använda den SFP-sändtagarmodul du önskar för dina nätverksbehov. Använd en SFP med önskad våglängd, avstånd, anslutningstyp för att uppnå en effektiv nätverkslösning. (SFP säljs separat.)

Säker fiberanslutning

Denna USB till fiberoptik-omvandlare ger pålitlig anslutning, samtidigt skyddas ditt nätverk mot problem från elektroniska störningar - ett vanligt problem med Ethernet-kopparnätverk. Fiber-till-dator (FTTD) maximerar nätverkssäkerheten, vilket minskar risken för dataläckage gällande känslig information utan att kompromissa med nätverkshastighet och pålitlighet.

Enkel bärbarhet

Kompakt och bärbar. Denna USB 3.0 till fiberoptik-omvandlare drivs direkt från USB-porten.

Plug and play

Kom igång snabbt. Denna USB till fiberoptik-omvandlare stöder certifierade drivrutiner för Windows, Mac och Linux®. När du ansluter adaptern till en USB-port installerar du bara drivrutinerna och adaptern är redo att sända över ett fibernät.

US1GA30SFP täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

 

Användning

  • Ger en bärbar nätverksanslutningslösning för mobila proffs, för åtkomst till ett fibernät via USB-porten på sin bärbara dator eller surfplatta
  • Idealiskt för säker anslutning - en direkt fiberanslutning innebär att man slipper elektriska störningar som kan vara ett problem med RJ45-nätverkskort

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934339
  • ALSO Sweden 20210725
  • UPC 065030871969

Kompatibilitet

  • Windows 7 logo
  • Windows 8 logo
  • Windows 10 logo
  • macOS High Sierra (10.13) logo
  • macOS Sierra (10.12) logo
  • macOS Mojave (10.14) logo
  • Windows Server 2019 logo
  • Linux logo
  • Windows Server 2016 logo
  • macOS Big Sur (11.0) logo
Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016, 2019
macOS 10.9 - 10.14
Linux®-kärna 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna

Specifikationer

Warranty Information Warranty 2 Years
Förpackning Fraktvikt (förpackning) 52,0 g [1,8 oz]
Package Length 26,5 cm [10,4 in]
Package Width 17,0 cm [6,7 in]
Package Height 30,0 mm [1,2 in]
Hårdvara Portar 1
Gränssnitt Fiber Ethernet
Busstyp USB 3.0
Industristandarder IEEE802.3z 1000BASE-SX/LX
IEEE 802.1q VLAN taggning
Chipset-ID Realtek - RTL8153-VB-CG
Microsemi - VSC8211XVW
Indikatorer 1 - LED-indikatorer Ström
Länk/aktivitet
Kontakt(er) 1 - Kontakttyp(er) 9 pin USB 3.0 A
1 - Externa portar SFP-plats
Miljö Drifttemperatur 0°C ~ 60°C (32° ~ 140°F)
Förvaringstemperatur -10° ~ 70°C (14° ~ 158°F)
Luftfuktighet 5% ~ 90% RH
Mjukvara OS-kompatibilitet Windows® 7, 8, 8.1, 10
Windows® Server 2008, 2012, 2016, 2019
macOS 10.9 - 10.14
Linux®-kärna 3.5 till 4.11.x, endast LTS-versionerna
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 1000 Mbps
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Stöd för full-duplex Ja
Jumbo Frame Support 9K max.
Promiscuous Mode Ja
Ström Power Source Strömförsörjd via USB
Särskilda anmärkningar/krav System- och kabelkrav USB-aktiverad dator med en ledig USB 3.0 port
1 Gb SFP-sändtagare med din önskade nätverksanslutning
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
Utseende Färg Svart
Kabinettyp Av plast
Kabellängd 19,5 cm [7,7 in]
Produktlängd 17,0 cm [6,7 in]
Produktbredd 14,1 cm [5,6 in]
Produkthöjd 20,0 mm [0,8 in]
Produktvikt 106,0 g [3,7 oz]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet Nätverksadapter
snabbstartsguide

Tillbehör

SFP1000SXST

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-SX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i multiläge | MPO | 550 m | Livstidsgaranti

Ditt pris
€41,99 EUR excl. VAT
€52,49 EUR incl. VAT
SFP1000LXST

MSA-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LX

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 10 km | Livstidsgaranti

Ditt pris
€74,99 EUR excl. VAT
€93,74 EUR incl. VAT
FIBLCSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - LC/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Ditt pris
€16,99 EUR excl. VAT
€21,24 EUR incl. VAT
FIBSTSC3

Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 62,5/125 - LSZH - ST/SC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Ditt pris
€16,99 EUR excl. VAT
€21,24 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Drivrutin(er):

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Hur man

StarTech.com does not support a Preboot Execution Environment (PXE) as this requires third-party software. However, our devices can be used as long as the following conditions are met:

  1. The BIOS must support PXE.
  2. The BIOS must see the card.
  3. The environment must have drivers for the chipset used in the card.
  4. If using a USB networking card, the environment must have support for USB devices as well.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Vänta...
Tillbaka till toppen