Vissa cookies är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera för dig. Du kan blockera eller radera alla cookies från denna webbplats, men då kommer vissa avdelningar inte fungera. För att läsa mer om hur vi använder cookies, se vårt integritetspolicy.

OK

×

Are you in the United States?

Visit our U.S.A. & International site for relevant pricing, distribution and product availability information.

Go to StarTech.com

Bläddra bland produkter...

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Produkt ID: ET91000SFP2C

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

Funktioner
  • Media Converter card module designed for installation into the ETCHS2U Rackmount Chassis

  • Open SFP slot supports MSA-Compliant Single / Multi-Mode Gigabit SFPs at varying distances

  • Advanced features include Link-loss forwarding, remote monitor status, two frame lengths

Flera funktioner . . .
  • Supports full or half-duplex operation

  • Easy to use and install

  • Jumbo Frame support

Priser kan vara lägre hos återförsäljare:

PROSE
INGSE
tillgänglig i
163,99 € EUR exkl. moms
204,99 € inkl. moms

ID: ET91000SFP2C

Kan finnas hos återförsäljare/distributörer

Besök vår europeiska online-butik idag för fler produkter som denna!

The ET91000SFP2C Open SFP Fiber Media Converter card module converts and extends a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice.

A versatile solution for connecting an Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a fiber backbone, the media converter features an open SFP slot that lets you choose the MSA-Compliant Gigabit SFP that best suits your fiber connection mode (single / multi-mode) and distance requirements (see our full line of Gigabit transceivers for compatible solutions).

Designed for applications where multiple chassis-powered media converters are required, this Gigabit media converter ships as a card module that can easily be installed into the 20 Slot, 2U Rackmount Chassis (ETCHS2U). For standalone operation this Gigabit media converter can also be purchased as a standard Open SFP Media Converter (ET91000SFP2).

The fiber to Ethernet converter offers simple plug-and-play installation, while support for full-duplex operation and Jumbo Frame support provides efficient network operation.

Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.

Fördelarna med StarTech.com
  • Install the SFP of your choice with the open SFP slot
  • Easily set up a full rack mount chassis of media converters with the card module design
  • Ensure maximum up-time with link-loss forwarding and remote status monitoring
Vanliga frågor från kunder

Visa FAQ...

Användning
  • Mount multiple media converter cards into a rack mount chassis
  • Cost-effective way to extend/bridge networks using fiber cabling
  • Provides connectivity to a user or network segment that is in an isolated area of a large complex or in another building altogether
  • Perfect for secure connections required by government agencies where EMI is not acceptable
  • Connect traffic control/monitoring systems at extreme distances to the main office
  • Extend network connectivity to remote areas of stadiums, auditoriums or other venues
Produktnummer
Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Chipset-ID Marvell - 88E1111
Industristandarder IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3u 100BASE-LX
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Maximal dataöverföringshastighet 1.25 Gbps
Medeltid mellan fel (MTBF) 65, 000 Hours
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
1 - SFP-plats Hona
Särskilda anmärkningar/krav
Obs. Fiber data transfer speeds and distances are dependent on the SFP used (sold separately)
Ström
Inspänning 12 DC
Inström 1 A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source Medföljer ej (behövs ej vid vanlig användning)
Strömförbrukning < 8W
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 60°C (32°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90% RH (Non-Condensing)
Utseende
Produktbredd 74 mm [2.9 in]
Produkthöjd 21 mm [0.8 in]
Produktlängd 142 mm [5.6 in]
Produktvikt 100 g [3.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 150 g [5.3 oz]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Fiber Media Converter
1 - Instruction Manual
Certifikat
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2

Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps
ET91000SC2

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med multiläge SC 550 m – 1000 Mbps

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 550 m över SC-fiber i multiläge

203,99 € exkl. moms
254,99 € inkl. moms

Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps
ET91000SM402

Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40 km over Single Mode SC fiber

639,99 € exkl. moms
799,99 € inkl. moms

10/100 Mbps Ethernet Single Mode WDM Fiber Media Converter Kit (SC)
ET90110WDM2

10/100 Mbps Ethernet Single Mode WDM Fiber Media Converter Kit SC 20km

Convert and extend a 10/100 Mbps Ethernet connection up to 12.4 miles/20 km over a single mode SC fiber cable

489,99 € exkl. moms
612,49 € inkl. moms

Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2

Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms

SFP-moduler (4)

SFP transceiver w/ DDM  (1.25Gbps, 1310nm, Single Mode, LC)
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul SM LC med DDM - 20 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

126,99 € exkl. moms
158,74 € inkl. moms

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)
SFPGESST

Cisco SFP-GE-S-kompatibel Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul MM LC med DDM - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

74,99 € exkl. moms
93,74 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)
SFPGLCLHSMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-LH-SM-kompatibel - SM/MM LC - 10 km (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

90,99 € exkl. moms
113,74 € inkl. moms

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)
SFPGLCSXMMST

Gigabit Fiber SFP-sändtagarmodul - Cisco GLC-SX-MM-kompatibel - MM LC - 550m (Mini-GBIC)

Lägg till, ersätt eller uppgradera SFP-moduler på Gigabit fiberutrustning

70,99 € exkl. moms
88,74 € inkl. moms

Fibermediakonverterare (1)

2U chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser för ET-serie 2 fibermediakonverterare
ETCHS2U

2U chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser för ET-serie 2 fibermediakonverterare

Lägg till ett okontrollerat chassi för mediakonverterare med 20 kortplatser till ditt rack eller skåp

1 012,99 € exkl. moms
1 266,24 € inkl. moms

* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.