StarTech.com

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 10 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

Produkt ID: ET91000SM10

  • Flexibel nätverksintegrering med stöd för fristående användning eller installation i StarTech.coms hyllmonterbara chassin (ETCHS2U - säljs separat)
  • Konverterar koppar till fiber och förlänger ditt nätverk med upp till 10 km med hjälp av LC-fiberoptisk kabel (1310 nm) i enkelläge
  • Löstagbar SFP-modul (LC-fiberkontakt) kan bytas ut om nätverkets infrastruktur skulle förändras
Visa mer
  • Stöder Link Fault Passthrough (LFP), Auto Laser Shutdown (ALS), VLAN-taggning och Auto MDIX
  • Stöd för upp till 9.6K jumboram
  • Stöder användning i full eller halv duplex samt Auto-Negotiation eller forcerat läge
  • Mediaomvandlares kortmodul är kompatibel med kabinett från StarTech.coms ET91000-serie av mediaomvandlare (säljs separat)
  • Kompatibel med Gigabit (1000 Mbps) koppar- (IEEE 802.3ab, 1000BASE-T) och fiberprotokoll (IEEE 802.3z, 1000BASE-LX)
  • Snabb, problemfri installation
  • Tåligt stålhölje
326,99 € EUR exkl. moms
408,74 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3ab (1000BASE-T)
IEEE 802.3z (1000BASE-LX)
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Fibertyp Enkelläge
Fjärrhantering Nej
Flödeskontroll Ingen
Jumbo Frame Support 9.6K max.
Kompatibla nätverk 1000 Mbps (1 Gbps)
Maximal dataöverföringshastighet 2 Gbps (Full-duplex)
Maximalt överföringsavstånd 10 km (6.2 mi)
Medeltid mellan fel (MTBF) 65 000 timmar
Switching-arkitektur Ingen
Våglängd 1310nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
1 - RJ-45 Hona
Särskilda anmärkningar/krav
System- och kabelkrav Mediaomvandlaren kan endast användas med Gigabit SFP-moduler och stöder inte 10/100 Mbps-moduler.
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - PWR
1 - RPF
1 - LFP
1 - LNK
1 - LÄNK - RJ45
1 - FULL - RJ45
Ström
Inspänning 100 - 240 AC
Inström 0.48 A
Kontakttyp M
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 19.2
Utspänning 12V DC
Utström 1.6 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90 % RH icke-kondenserande
Utseende
Kabinettyp Stål och plast
Produktbredd 88 mm [3.5 in]
Produkthöjd 2.3 cm [0.9 in]
Produktlängd 16.3 cm [6.4 in]
Produktvikt 411 g [14.5 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 774 g [27.3 oz]
Package Height 90 mm [3.5 in]
Package Length 13.6 cm [5.4 in]
Package Width 20.6 cm [8.1 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare
1 - universell strömadapter (NA/JP, EU, UK, ANZ)
1 - jordande skruv
1 - Instruktionsbok

Certifikat

Relaterade produkter

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km
ET91000SM20
Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 20 km

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning med upp till 20 km med hjälp av LC-fiberkabel i enkelläge

357,99 € exkl. moms
447,49 € inkl. moms
1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km
ET1000S40LC2
1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40km over Single Mode LC fiber

546,99 € exkl. moms
683,74 € inkl. moms
OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel
ET91000LCOAM
OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning över LC fiber i multiläge med fjärrhantering

301,99 € exkl. moms
377,49 € inkl. moms
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms
10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad
ET10GSFP
10 Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad

Konvertera och förläng en kopparanslutning (10GBASE-T) med hög hastighet över fiber (10GBASE-R) med hjälp av valfri 10Gbe SFP+-sändtagare

1 788,99 € exkl. moms
2 236,24 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot
ET91000SFP2C
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Card Module with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber, using the Gigabit SFP of your choice

163,99 € exkl. moms
204,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m
MCM1110MMLC
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

154,99 € exkl. moms
193,74 € inkl. moms

Tillbehör