10 m OM4 LC till LC-multiläge duplex fiberoptisk patchkabel

Aqua fiberoptisk kabel | 50/125 | 40GBase-SR4 | 100GBase-SR10 | LSZH

Produkt ID: 450FBLCLC10

  • Tillförlitlig anslutning av SFP+ och QSFP+ tranceivers till ett 40- och 100-Gigabit nätverk
  • Erbjuder hög bandbredd med laseroptimerad fiber i multiläge (LOMMF)
  • Anslut enkelt till dina VCSEL och LED-källor
Ditt pris
€57,99 EUR excl. VAT
€72,49 EUR incl. VAT

Denna LC till LC-multiläge duplex fiberoptiska kopplingskabel ansluter säkert 40GBase-SR4, 100GBase-SR10, SFP+ och QSFP+ tranceivers till dina 40- och 100-Gigabit nätverk. 

Byggd för prestanda 

Kopplingskabel med laseroptimerad fiber i multiläge (LOMMF) är idealisk för 850 nm och 1350 nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) och LED-källor. Aqua fiberoptisk kabel har en höghastighetsanslutning som erbjuder en lösning med hög bandbredd för dina datahallar eller kompakta användningar. 

Maximal kompatibilitet 

Denna fiberoptiska kopplingskabel är bakåtkompatibel med din befintliga 50/125 utrustning och garanterar en pålitlig anslutning med äldre LAN.  

Konstruktion av hög kvalitet  

Denna fiberoptiska kabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme eller i händelse av brand.  Den är idealisk för användning i många olika miljöer som industriella miljöer, centrala kontor och skolor, samt bostadsmiljöer där byggnormer ska uppfyllas. 

Varje OM4 fiberkabel har testats individuellt och är certifierad för att vara inom acceptabla optiska införingsförlustbegränsningar för garanterad kompatibilitet och en hundraprocentig tillförlitlighet. 

450FBLCLC10 täcks av StarTech.com:s livstidsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.           

Användning

  • Använd i 40/100 Gigabit Ethernet och fiberkanalapplikationer
  • Höghastighetsanslutning för kompakta användningar

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934529
  • ALSO Sweden 000000000003515091
  • UPC 065030881838

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Förpackning Package Height 22 mm [0,9 in]
Package Length 20 cm [7,9 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,1 kg [0,3 lb]
Package Width 22 cm [8,7 in]
Hårdvara Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Kontakt(er) Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex
Connector B 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Luftfuktighet 0~90 % RH
Drifttemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 100Gbps
Kabelklassificering 10Gbps / 40Gbps / 100Gbps
Fiberklassificering OM4
Fibertyp Multiläge
Våglängd 850nm
Utseende Produkthöjd 0 cm [0,0 in]
Produktlängd 1000 cm [393,7 in]
Produktvikt 131 g [4,6 oz]
Produktbredd 0 mm [0,0 in]
Färg Aqua
Kabellängd 10000 mm [393,7 in]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - 10 m fiberoptisk kabel

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen