Fiberoptisk kabel - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 3 m

Anslut fibernätverksenheter för snabba överföringar med halogenfri kabel

Produkt ID: 50FIBLCLC3

  • Immun mot elektriska störningar
  • OM2 (50/125) 500 MHz fiber i multiläge
  • LSZH-kabelhölje (Low-Smoke, Zero-Halogen)
Ditt pris
€15,99 EUR excl. VAT
€19,99 EUR incl. VAT

Den 50FIBLCST3 3 m halogenfria LC-till-LC-fiberkabeln har 50/125 µm fiber för snabba dataöverföringar över Gigabit Ethernet och fiberkanalsnätverk, med stöd för duplex multiläge.

Denna LC-LC-patchkabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme vid brand. Idealisk för industrier, kontor och skolor samt bostäder där man måste ha byggnormer i åtanke.

Varje fiberpatchkabel med duplex 50/125 (OM2) och multiläge är individuellt testad och certifierad att vara inom gränserna för acceptabel dämpning för garanterad kompatibilitet och 100 % pålitlighet och täcks av vår livstidsgaranti.

Användning

  • Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring
  • Bredbandssystem
  • Telekommunikation/datakommunikation
  • Används för långdistansnätverk med nödvändig data

Fördelarna med StarTech.com

  • Halogenfri kabel för installationer med begränsande byggnormer
  • Snabba överföringar med hög bandbredd över Gigabit Ethernet/fiberkanalsnätverk
  • Motståndskraftig mot drag, uttänjningar och stötar vid kabelinstallationer och underhåll

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V931657
  • ALSO Sweden 000000000002763888
  • UPC 065030802888

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Förpackning Package Length 20 cm [7,9 in]
Package Width 0,8 cm [0,3 in]
Package Height 224 mm [8,8 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Hårdvara Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Kontakt(er) Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex
Connector B 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Luftfuktighet 0~90% RH
Drifttemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 10Gbps
Kabelklassificering 1Gbps / 10Gbps
Fiberklassificering OM2
Fibertyp Multiläge
Utseende Färg Orange
Kabellängd 3000 mm [118,1 in]
Produktlängd 300 cm [118,1 in]
Produktvikt 40 g [1,4 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - 3 m 50/125 multiläges Duplex-fiberpatchkabel LC – LC

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Problemsökning

When you troubleshoot issues with a network cable, there are some quick tests that you can complete to rule out potential problems. You can test to make sure that the following components are working correctly and are not the source of the issue:

  • Network devices

  • Network cables

To test your setup components, try the following:

  • Use the network devices and network cables in another setup to see if the problem is with the components or the setup.

  • Use different network devices and network cables in your setup to see if the problem persists. Ideally, you should test a component that you know works in another setup.

When you test your cables, it is recommended that you do the following:

  • Test each cable individually.

  • Use short cables when you are testing.

When you test the network devices and network cables, make sure that the link LEDs (if present) turn on for both of the devices. This indicates basic network connectivity between the network devices. You also need to determine if your devices need a straight through or a crossover cable. For more information about straight through and crossover cables, see the following FAQ: http://www.startech.com/faq/network_cables_straight_through_vs_crossover

If the link LEDs are not illuminated or there are not any LEDs present, you will need to troubleshoot your devices. Alternatively, you can also use a network cable tester, such as the or .

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen