Fiberoptisk kabel - 10 Gb Aqua - multiläge duplex 50/125 - LSZH - LC/LC - 1 m

Leverera snabba, driftsäkra dataöverföringar säkert över avancerad nätverksutrustning

Produkt ID: A50FBLCLC1

  • 2x LC MM hankontakter
  • Laseroptimerad fiber i multiläge (LOMMF)
  • OM3 (50/125) 2000 MHz fiber i multiläge
Ditt pris
€16,99 EUR excl. VAT
€21,24 EUR incl. VAT

Den A50FBLCLC1 850 nm laseroptimerade Aqua-fiberkabeln (LOMMF) på 1 m med multiläge har 50/125 µm fiber för dataöverföringar med hög hastighet och hög bandbredd över 10 Gigabit Ethernet och fiberkanalsnätverk – den perfekta lösningen för fiberkabeldragningar mellan flera stamnätsswitchar, hubbar och routrar samt avancerad nätverksutrustning.

Denna LC-LC-patchkabel har ett flamskyddat LSZH-hölje (Low-Smoke, Zero-Halogen) för att garantera minimal rök, giftighet och korrosion vid exponering för hög värme vid brand – en idealisk lösning för industrier, kontor och skolor samt bostäder där man måste ha byggnormer i åtanke.

Varje fiberpatchkabel med duplex 50/125 (OM3) och multiläge är individuellt testad vilket certifierar att den är inom gränserna för godkänd optisk inkopplingsförlust för garanterad kompatibilitet och 100 % tillförlitlighet och täcks av vår livstidsgaranti.

Användning

  • Använd i höghastighetsnätverk på 10 Gigabit
  • Perfekt lösning för dataapplikationer som kräver hög hastighet för dataöverföring
  • Bredbandssystem
  • Telekommunikation/datakommunikation
  • Fiberanslutningar i patchpaneler, hubbar, switchar, routrar

Fördelarna med StarTech.com

  • Lämplig för installationer med begränsande byggnormer, LSZH-klassad
  • Garanterad pålitlighet

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V933150
  • UPC 065030827065

Specifikationer

Warranty Information Warranty Lifetime
Förpackning Package Height 14 mm [0,6 in]
Package Length 22 cm [8,7 in]
Fraktvikt (förpackning) 0,0 kg [0,1 lb]
Package Width 20 cm [7,9 in]
Hårdvara Brandteknisk klass LSZH-klassad (Low Smoke Zero Halogen)
Fiberstorlek 50/125
Kontakt(er) Connector A 1 - Fiberoptisk LC duplex
Connector B 1 - Fiberoptisk LC duplex
Miljö Luftfuktighet 0~90% RH
Drifttemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Förvaringstemperatur -20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Prestanda Maximal dataöverföringshastighet 100Gbps
Kabelklassificering 10Gbps / 40Gbps / 100Gbps
Fiberklassificering OM3
Fibertyp Multiläge
Våglängd 850nm
Utseende Produktvikt 15 g [0,5 oz]
Färg Aqua
Kabellängd 1000 mm [39,4 in]
Diameter 3mm
Produktlängd 100 cm [39,4 in]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - 1 m 10 Gb Aqua multiläge 50/125 Duplex LSZH fiberpatchkabel LC - LC

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Problemsökning

When you troubleshoot issues with a network cable, there are some quick tests that you can complete to rule out potential problems. You can test to make sure that the following components are working correctly and are not the source of the issue:

  • Network devices

  • Network cables

To test your setup components, try the following:

  • Use the network devices and network cables in another setup to see if the problem is with the components or the setup.

  • Use different network devices and network cables in your setup to see if the problem persists. Ideally, you should test a component that you know works in another setup.

When you test your cables, it is recommended that you do the following:

  • Test each cable individually.

  • Use short cables when you are testing.

When you test the network devices and network cables, make sure that the link LEDs (if present) turn on for both of the devices. This indicates basic network connectivity between the network devices. You also need to determine if your devices need a straight through or a crossover cable. For more information about straight through and crossover cables, see the following FAQ: http://www.startech.com/faq/network_cables_straight_through_vs_crossover

If the link LEDs are not illuminated or there are not any LEDs present, you will need to troubleshoot your devices. Alternatively, you can also use a network cable tester, such as the or .

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen