Produktsökning
Utgått

Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare med PoE och öppen SFP - PSE

Strömförse en PoE-kapabel enhet med denna PSE-mediaomvandlare med öppen SFP

Produkt ID: ET1110PSE

  • Mediaomvandlare med öppen SFP-plats för anslutning mellan 10/100/1000Base-T och 1000Base-SX/LX
  • IEEE 802.3af-kompatibel PSE (Power Sourcing Equipment)
  • Ger 48 V DC (upp till 15,4 W) till PoE-kompatibla enheter

ET1110PSE mediaomvandlaren med PSE/PoE och en öppen SFP-plats låter dig skapa en Ethernet-fiberlänk genom att transparent konvertera från 1000Base-SX/LX-fiber till 10/100/1000Base-T samtidigt som den fungerar som en PSE-enhet.

Den flexibla mediaomvandlaren har en öppen SFP-plats och låter dig välja den Gigabit SFP som bäst passar din fibernätverksanslutning och dina avståndskrav (se våra Gigabit-mottagare för kompatibla lösningar).

Denna PoE-mediaomvandlare kan ge upp till 48 V DC till IEEE 802.3af-enheter (som t.ex. trådlösa accesspunkter (WAP) eller IP-kameror) med vanligt Cat 5-kablage (eller bättre) och är den idealiska lösningen för att ge data och ström till områden som inte har tillgång till eluttag - en mångsidig lösning som besparar dig krånglet och kostnaden av nytt kablage.

Täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis livstidsgaranti på teknisk support.

Användning

  • Fungerar bra med industriella tillämpningar där vanliga eluttag inte är tillgängliga eller för dyra för att installeras
  • Perfekt för att strömförse en trådlös accesspunkt (WAP) i en kontorsmiljö
  • Strömförse en säkerhetskamera/nätverkskamera som är avlägset placerad där det inte finns någon strömanslutning över en Ethernet-anslutning
  • Möjliggör fjärrinstallation av pekskärmar eller informationskiosker
  • Ansluter data och ström från PoE-enheter till Gigabit fiberstamnät

Fördelarna med StarTech.com

  • PSE-mediaomvandlaren låter dig använda befintligt Cat5/5e/6 Ethernet-kablage för att ge både ström och data vilket låter fjärrutrustning installeras på platser där det tidigare var omöjligt
  • PoE-mediaomvandlarens kompakta och lätta design kan enkelt monteras eller placeras var som helst, med endast få eller inga konfigureringar, och sparar utrymme och tid.
  • En öppen SFP-plats ger flexibiliteten att konfigurera PoE-mediaomvandlaren så att den bäst passar dina nätverkskrav

Partnernummer

  • UPC 065030846462

Specifikationer

Warranty Information Warranty 2 Years
Förpackning Package Length 23,5 cm [9,3 in]
Package Width 19 cm [7,5 in]
Package Height 75 mm [3,0 in]
Fraktvikt (förpackning) 626 g [22,1 oz]
Hårdvara PoE Ja
WDM Nej
Industristandarder IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3af Power over Ethernet
IEEE 802.3x
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
Chipset-ID Marvell - 88E6131
Indikatorer 2 - LED-indikatorer Länk (TX/FX)
Duplex (TX/FX)
1 - LED-indikatorer Ström
TX-hastighet
Kontakt(er) 1 - Lokala enhetskontakter RJ-45
SFP-plats
Miljö Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 10~90 % RH icke-kondenserande
Prestanda Fiber-driftsläge Halv/full-duplex
Auto MDIX Ja
Switching-arkitektur Lagra och vidarebefordra
Medeltid mellan fel (MTBF) 75,000 Hours @ 25°C
Allmänna specifikationer Strömutgång: 48 V DC vid 15,4 W
Ström Power Source AC-adapter medföljer
Inspänning 110V-240V AC
Strömförbrukning 5
Särskilda anmärkningar/krav Patents and Licenses The following patents are licensed for this product. This list might not be all inclusive.
• United States Patent No. 5,406,260 (expired)
• United States Patent No. 6,650,622
• United States Patent No. 7,457,250
• United States Patent No. 8,155,012
• United States Patent No. 8,902,760
• United States Patent No. 8,942,107
• United States Patent No. 9,019,838
• United States Patent No. 9,049,019
• United States Patent Application No. 14/695,456
• United States Patent Application No. 14/726,940
Obs. Fiberdataöverföringshastigheter och avstånd beror på vilken SFP som används (säljes separat)
Utseende Färg Svart
Kabinettyp Av plast
Produktlängd 16,5 cm [6,5 in]
Produktbredd 14,5 cm [5,7 in]
Produkthöjd 35 mm [1,4 in]
Produktvikt 277 g [9,8 oz]
Vad det är i lådan 1 - Ingår i paketet Fibermediaomvandlare med PSE/PoE
Universell strömadapter (NA/EU/UK)
Instruktionsbok

Tillbehör

Utgått
SFPG1340C

Cisco Compatible Gigabit Fiber SFP Transceiver Module SM LC w/ DDM – 40 km (Mini-GBIC)

Add, replace or upgrade SFP modules on Gigabit fiber equipment

Ditt pris
€154,99 EUR excl. VAT
€193,74 EUR incl. VAT
SFPSXMM

MSA Uncoded SFP Module - 1000BASE-SX - 1GbE Multi Mode Fiber (MMF) Optic Transceiver - 1GE Gigabit Ethernet SFP - LC 550m - 850nm - DDM

1000 Mbps (1 Gbps) | Multi Mode Fiber | LC | 550 m (1804 ft) | TAA | Lifetime Warranty

Ditt pris
€74,99 EUR excl. VAT
€93,74 EUR incl. VAT
Utgått
SFPG1580C

Cisco Compatible Gigabit Fiber SFP Transceiver Module SM LC w/ DDM – 80 km (Mini-GBIC)

Add, replace or upgrade SFP modules on Gigabit fiber equipment

Ditt pris
€181,99 EUR excl. VAT
€227,49 EUR incl. VAT
SFPG1320C

Cisco GLC-LH-SMD-kompatibel SFP-sändtagarmodul - 1000BASE-LH

1 000 Mbit/s (1 Gbit/s) | Fiber i enkelläge | LC | 20 km | Livstidsgaranti

Ditt pris
€76,99 EUR excl. VAT
€96,24 EUR incl. VAT
Utgått
SFPLHSM

Gigabit 1310nm Single Mode SFP Fiber Optical Transceiver - LC 40km

Add, replace or upgrade SFP modules on gigabit fiber equipment

Ditt pris
€121,99 EUR excl. VAT
€152,49 EUR incl. VAT

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Manual(er):

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Vanliga frågor

Before You Buy

Note: Terms like 1000BASE-LX, 100BASE, 1000BASE, and 10GBASE refer to how fast the data can transfer, with 100BASE being 100Mb/s, 1000BASE being 1000Mb/s or 1GB/s, and 10GBASE being 10Gb/s. FX, SX, LX, and SR refer to different fiber standards and use different wavelengths (among other things).

Fiber media converters come in different types for different applications. You need to consider the specifications for both network devices before you can select the correct fiber media converters.

A fiber media converter can be used to simply convert fiber to copper (for example, 100BASE-FX to 100BASE-TX), convert copper to fiber, or it can be used to extend a copper network over fiber optic cabling. If you use an application that uses fiber media converters, the copper and fiber industry standards must match.

The following is an example of a working fiber to copper setup:

  • A network switch that has an LC fiber output using 1000BASE-LX is connected to an LC fiber cable that patches into the ET1000S40LC2, which is compatible with 1000BASE-LX/SX. The connected copper device is 1000BASE-T.

If the copper device in the above setup is 10/100 (100BASE-T), no copper link would be detected.

Note: Some media converters do not auto-negotiate copper or fiber standards, which limits the device to 10/100 or gigabit operation. For more information, check the specifications of the media converter.

When you use the fiber media converter in a network extender setup, it works best if you use the same media converter on either end. As long as the fiber standards match, you can use different connectors and the fiber network will be created between the units.

The following are some examples of available fiber connector types:

  • LC
  • SC
  • ST
  • Open SFP

The Open SFP units (referred to as Open on the Fiber Media Converter Drilldown) can use any mini-GBIC or SFP compatible fiber transceiver. The ET LC fiber media converters include LC SFPs, which makes the unit an open SFP, if required.

UPC and APC are fiber cable connector types. UPC (Ultra Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished to be dome-shaped. This results in light that can be reflected straight back to the source.

APC (Angled Physical Contact) connectors have a fiber connector end face that has been polished at an eight degree angle. This results in a reduced amount of light that is reflected between the two connected fibers.

StarTech.com fiber cables use UPC connectors.

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Vänta...
Tillbaka till toppen