10 GbE-fiber-Ethernet-mediaomvandlare för 1/2,5/5/10 Gbps nätverk NBASE-T SFP till RJ45 Multigigabit enkelläges/flerläges fiberoptiskt till kopparnätverksbaserat Ethernet till Fiber Bridge

Mediaomvandlare med fiber till koppar | 10GBASE-T | 10 Gbit/s ohanterad | Enkelläge och multiläge

Produkt ID: MCM10GSFP

  • FIBER ETHERNET-MEDIAOMVANDLARE: Förlänger och omvandlar 10 Gbps fiber till RJ45-koppar; stöder fiberanslutningar i fler- eller enkelläge och många olika typer av fiberprotokoll beroende på vilken SFP+-modul som används
  • PLACERA UT MED FJÄRRSTYRNING: Plug-and-play för koppar till koppar eller fiber till koppar-omvandling av Ethernet-nätverk med en öppen SFP+ -plats för alla MSA-kompatibla SFP+-moduler; får placeras ut av personer utan teknisk utbildning
  • TEKNISKA SPECIFIKATIONER: 1/2,5/5/10 Gbps | 10GBASE-T och NBASE-T | 850 nm | 550 m | Ej styrd | LFP | 802.11ax | WIFI 6 | SMF och MMF | SC (full duplex) | RJ45 | Monteringsbar | Strömadapter medföljer | Öppen SFP+
Ditt pris
€1 043,99 EUR excl. VAT
€1 304,99 EUR incl. VAT

Denna Ethernet-fibermediaomvandlare är ett enkelt och kostnadseffektivt sätt att förlänga ditt nätverk över fiber, med hjälp av SFP+ du själv väljer. Den omvandlar en RJ45 Ethernet-kopparanslutning till 10 Gigabit fiber för att förlänga ditt nätverk över större avstånd eller ansluta arbetsstationer till switchar.

Kostnadseffektiv förlängning och flexibel prestanda

RJ45 till fibermediaomvandlaren är ett kostnadseffektivt sätt att ansluta ditt Ethernet-nätverk till fjärrenheter över ett fiberstamnät. Den har en öppen SFP+-port som stöder den MSA-kompatibla 10 Gigabit SFP+ som bäst passar din fiberinstallation (enkelläge/multläge) och dina distansbehov.

Ett mångsidigt sätt att ansluta olika nätverk

10 Gb fibermediaomvandlaren stöder auto-negotiation samtidigt som den ger mångsidiga anslutningsmöjligheter till befintliga nätverk och enheter, vilket maximerar användningen och prestandan hos äldre utrustning.

Nätverkskompatibilitet:

  • 10GBASE-ER
  • 10GBASE-LR
  • 10GBASE-LW
  • 10GBASE-EW
  • 10GBASE-R
  • 10GBASE-SR
  • 10GBASE-SW
  • 10GBASE-T

Snabb och enkel installation

Den ohanterade fibermediaomvandlaren har en fristående och kompakt design med enkel plug-and-play-installation för att garantera en snabb och enkel installation.

StarTech.com fibermediaomvandlare

Bemästra avståndsbegränsningarna hos traditionella nätverkskablar med StarTech.coms fibermediaomvandlare. Våra omvandlare ansluter olika typer av nätverkskablar och hjälper dig att förlänga nätverken mellan byggnader och längre sträckor. Oavsett om du behöver förlänga en nätverksanslutning 550 m eller 40 km så kan vi hjälpa dig. MCM10GSFP ethernet-fibermediaomvandlare täcks av StarTech.coms 2-årsgaranti och gratis teknisk support på flera språk baserad i Nordamerika.

Användning

  • Campus-verksamhet
  • Företag
  • Myndighetslokaler
  • Sportanläggningar
  • Områden som kräver nätverksåtkomst

Partnernummer

  • Ingram Micro Sweden V934483
  • ALSO Sweden 000000000003375178
  • UPC 065030878081

Specifikationer

Warranty Information Warranty 2 Years
Förpackning Fraktvikt (förpackning) 0,4 kg [0,8 lb]
Package Length 20,7 cm [8,1 in]
Package Width 14,4 cm [5,7 in]
Package Height 38 mm [1,5 in]
Hårdvara PoE Nej
Industristandarder IEEE 802.3ae 10GBASE-ER
IEEE 802.3ae 10GBASE-LR
IEEE 802.3ae 10GBASE-LW
IEEE 802.3ae 10GBASE-EW
IEEE 802.3ae 10GBASE-R
IEEE 802.3ae 10GBASE-SR
IEEE 802.3ae 10GBASE-SW
IEEE 802.3ae 10GBASE-T
Indikatorer LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Länk
Kontakt(er) Connector A 1 - RJ-45
Connector B 1 - SFP+
Miljö Drifttemperatur 0°C to 70°C (32°F to 158°C)
Förvaringstemperatur -40°C to 120°C (-40°F to 248°F)
Luftfuktighet 10% ~ 90%
Prestanda Fibertyp Single Mode / Multi Mode
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fjärrhantering Nej
Kompatibla nätverk 10 Gbps
Auto-Negotiation Ja
Auto MDIX Ja
Jumbo Frame Support 9K max.
Medeltid mellan fel (MTBF) 38400 timmar
Ström Power Source AC-adapter medföljer
Inström 2.5A
Utspänning 5 DC
Utström 2A
Polaritet på mittpol Positiv
Kontakttyp M
Utseende Färg Svart
Kabinettyp Aluminium
Produktlängd 12,2 cm [4,8 in]
Produktbredd 80 mm [3,1 in]
Produkthöjd 3 cm [1,2 in]
Produktvikt 274 g [9,7 oz]
Vad det är i lådan Ingår i paketet 1 - Mediakonverterare
1 - universell strömadapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
1 - Instruktionsbok

Drivers/Downloads

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Manual(er):

Datasheet

Produktsupport

Prata med en rådgivare.

Vi är alltid redo att hjälpa dig med alla dina frågor.

Direktchatt (opens in new window)

Compliance and safety

Compliance letters

Safety Measures

  • If product has an exposed circuit board, do not touch the product under power.
  • If Class 1 Laser Product. Laser radiation is present when the system is open.
  • Wiring terminations should not be made with the product and/or electric lines under power.
  • Product installation and/or mounting should be completed by a certified professional as per the local safety and building code guidelines.
  • Cables (including power and charging cables) should be placed and routed to avoid creating electric, tripping or safety hazards.
* Produkters utseende och specifikationer kan komma att ändras utan förvarning.
Tillbaka till toppen