StarTech.com

Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - kompakt - 850 nm MM LC - 550 m

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning upp till 550 m.

Produkt ID: MCM1110MMLC

  • Konvertera mellan en RJ45 Ethernet-kopparanslutning och en fiberoptisk anslutning för att förlänga nätverket kostnadseffektivt
  • 10/100/1000 Mbps RJ45-port stöder auto-negotiation för att ansluta olika nätverkshastigheter och enheter till ett Gigabit-fiber nätverk
  • Kompakt fristående design och möjlighet till väggmontering för enkel och praktisk installation
Visa mer
  • 850 nm LC Gigabit-fiberanslutning i multiläge med hjälp av medföljande SFP-sändtagare
  • 550 m räckvidd med fiberoptiskt gränssnitt
  • Link Fault Pass (LFP) stöds
  • Hållbart metallhölje
  • Stöder IEEE 802.1q Tag VLAN genomströmning
  • Auto MDIX
  • 9K jumboram stöds
154,99 € EUR exkl. moms
193,74 € EUR inkl. moms

Tekniska specifikationer

Information om garanti
Garanti 2 Years
Hårdvara
Industristandarder IEEE 802.3 10BASE-T
IEEE 802.3u 100BASE-TX
IEEE 802.3ab 1000BASE-T
IEEE 802.3z 1000BASE-SX
IEEE 802.3z 1000BASE-LX
PoE Nej
WDM Nej
Prestanda
Auto MDIX Ja
Fiber-driftsläge Full-duplex
Fibertyp Multiläge
Kompatibla nätverk 10/100/1000 Mbps
Maximal dataöverföringshastighet 1 Gbps
Maximalt överföringsavstånd 550 m (1804 ft)
Medeltid mellan fel (MTBF) > 50 000 timmar vid 25°C
Våglängd 850nm
Kontakt(er)
Lokala enhetskontakter 1 - RJ-45 Hona
1 - Fiberoptisk LC duplex Hona
Indikatorer
LED-indikatorer 1 - Ström
1 - Fiberport länk/aktivitet
1 - Kopparport länk/aktivitet
1 - 1000 Mbps
Ström
Inspänning 100 - 240 AC
Inström 1 A
Kontakttyp N
Polaritet på mittpol Positiv
Power Source AC-adapter medföljer
Strömförbrukning 5
Utspänning 5 DC
Utström 2 A
Miljö
Drifttemperatur 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Förvaringstemperatur -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Luftfuktighet 5~95 % RH (icke-kondenserande)
Utseende
Färg Brun
Kabinettyp Stål
Produktbredd 70 mm [2.8 in]
Produkthöjd 2.6 cm [1 in]
Produktlängd 94 mm [3.7 in]
Produktvikt 201 g [7.1 oz]
Förpackning
Fraktvikt (förpackning) 556 g [19.6 oz]
Package Height 68 mm [2.7 in]
Package Length 28.4 cm [11.2 in]
Package Width 14 cm [5.5 in]
Vad det är i lådan
Ingår i paketet 1 - Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare - MM LC
1 - Universell strömadapter (NA/JP, EU, UK, ANZ)

Certifikat

Relaterade produkter

Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m
ET91000LC2
Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber

251,99 € exkl. moms
314,99 € inkl. moms
1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km
ET1000S40LC2
1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter LC 40 km

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40km over Single Mode LC fiber

546,99 € exkl. moms
683,74 € inkl. moms
OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel
ET91000LCOAM
OAM-hanterad Gigabit Ethernet fibermediaomvandlare – multiläge LC 550 m – 802.3ah-kompatibel

Konvertera och förläng en Gigabit Ethernet-anslutning över LC fiber i multiläge med fjärrhantering

301,99 € exkl. moms
377,49 € inkl. moms
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port
MCM1110SFP
Gigabit Ethernet-fibermediaomvandlare med öppen SFP-port

Konvertera och förläng olika nätverk över en Gigabit-fiberkabelanslutning med hjälp av ditt val av SFP

103,99 € exkl. moms
129,99 € inkl. moms
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot
ET91000SFP2
Gigabit Ethernet Fiber Media Converter with Open SFP Slot

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection over fiber using the Gigabit SFP of your choice

205,99 € exkl. moms
257,49 € inkl. moms

Tillbehör